Трабзон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Трабзон
Trabzon
Ѕидината во Трабзон
Ѕидината во Трабзон
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
Трабзон
  Trabzon
Портал http://www.trabzon.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Орхан Февзи
Географија
Население


Трабзон ( турски: Trabzon) е град во североисточна Турција на Црно море, административен центар на покраината Трапзон. Градот има население од 400 187 жители (2006 г.).

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

  • Фудбалски клубови : Трабзонспор

Иселеништво[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Надворешни врски[уреди]