Тачира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тачира
'
—  Сојузна држава  —

Знаме

Грб
Гесло: нема
Химна: Химна на Тачира
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1899
Главен град Сан Кристобал
Управа
 • Управник Роланд Бланко ла Круз (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 11.100 км2
Ранг 16-та
  &100000000000000120000001,2% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 1.177.300 жит.
 • Ранг 9-та
  &100000000000000450000004,5% од земјата
Час. појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-S
Државно дрво Пино Криолио или Ласо
(Prumnopitys montana)
Портал tachira.gov.ve

Тачира е една од 23 држави (estados) во Венецуела.

Главен град е Сан Кристобал.

Тачира има вкупна површина од 11,100 km² (4,290 mi²) и во 2007, имаше 1,177,300 жители.

Тачира е една од венецуелските Андеански држави (заедо со Мерида, Трухило, и Зилиа).

Администратина поделба[уреди]

Тачира има вкупно 29 општини.

Види исто така[уреди]