Кохедес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кохедес
'
—  Сојузна држава  —

Знаме

Грб
Гесло: Ad sum
(превод: Јас сум тука)
Химна: Химна на Кохедес
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1864
Главен град Сан Карлос
Управа
 • Управник Џони Јањес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 14.800 км2
Ранг 13-та
  &100000000000000016200001.62% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 300.300 жит.
 • Ранг 22-ра
  &100000000000000011399991.14% од земјата
Час. појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-H
Државно дрво Апамате
(Tabebuia rosea)
Портал cojedes.gob.ve

Кохедес е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

Главен град е Сан Карлос.

Кохедес има вкупма површина од 14,800 km² и, во 2007, имаше население од 300,300 жители.

Општини и нивни седишта[уреди]

  1. Ансоатегуи (Кохедес)
  2. Ел Пао де Сан Хуан Баутиста (Ел Пао)
  3. Фалкон(Тинаквило)
  4. Хирардот (Ел Баул)
  5. Лима Бланко (Макапо)
  6. Рикаурте (Либертад)
  7. Ромуло Галегос (Лас Вегас)
  8. Сан Карлос де Аустриа (Сан Карлос)
  9. Тинако (Тинако)