Стадион Кејптаун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стадион Кејптаун
Податотека:CTSRW01.JPG
Место Кејптаун, Јужноафриканска Република
Отворен 14 декември 2009
Сопственик
Подлога Трева,
Играат/ле
Гледачи 69,070

Стадионот Кејптаун се наоѓа во Кејптаун, Јужноафриканска Република. Стадионот бил изграден односно официјално пуштен во употреа на 14 декември 2009 година. Стадионот има капацитет од 69,070 седишта.[1] Тој специјално бил изграден за намените на Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули 2010 година.[2]

Наводи[уреди]