Список на градоначалници на Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е список на градоначалници на Истанбул, Турција:

Османлиска империја[уреди]

1453-1858[уреди]

1858-1876[уреди]

1876-1908[уреди]

1908-1923[уреди]

Република Турција[уреди]

1923-1960[уреди]

1960-1963[уреди]

1963-1980[уреди]

1980-1984[уреди]

1984-денес[уреди]