Свети Јован Рилски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Свети Јован Рилски
Икона на Јован Рилски.
Роден(а) ([[]]-Missing required parameter 1=month!-876)Missing required parameter 1=''month''! 876, [[]],
Умрел(а) 18 август 946
Почитуван(а) во Бугарија
Слава 19 октомври

Св. Јован Рилски Чудотворец (бугарски: Свети Иван Рилски Чудотворец ) е бугарски светец. Тој се смета за покровител на бугарскиот народ, патрон и основач на најголемиот манастир во Бугарија - Рилскиот манастир, но и за Патронот на бугарските будители.

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]