Рибинско Езеро (вештачко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рибинско вештачко езеро
Рибинско вештачко езеро - Езерото во зима
Езерото во зима
Координати 58°22′ СГШ 38°26′ ИГД / 
Тип [[Хидроелектричен]] резервоар
Главен прилив Волга, Шексна, Молога
Земји во сливот Русија
Површина 4.580 km2 (1,770 sq mi)
Прос. длабочина 56 m (180 ft)
Макс. длабочина 28 m (92 ft)
Водна зафатнина 254 km3 (

61 cu mi)

Надм. височина на површината 1.024 m (3,360 ft)
Населени места Череповетс
Весјегонск

Рибинскоте вештачко езеро (руски: Ры́бинское водохрани́лище) е вештачко езеро во северозападна Русија на реката Волга. Дел е од таканаречената каскада Волга-Кама, и е второ по големина езеро во Европа после Кујбишевското вештачко езеро.

Плановите за изградба на вештачкото езеро првпат биле изработени во 1935 година, а градењето траело од 1941 до 1947. Со изградбата на езерото и браната градот Молога бил потпен заедно со 663 села. Езерото се наоѓа кај градот Рибинск, 280 километри северно од Москва. Во ова езеро се влева реката Волга. Ширината на езерото изнесува 60 километри додека пак должината 110 километри. Дел е од мрежниот канал кој ги поврзува Каспиското море и Волга со Балтикот.

Според Волга, во езерото се влеваат реките Шексна и Молога. Од езерото истекува само Волга.

Спољашње везе[уреди]