Ракомет на Летните олимписки игри - 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ракомет на
Летните олимписки игри 2008
105x106px
Детали за турнирот
Земја домаќин  Кина
Датум 9–24 август
Тимови 24 (од 5 конфедерации)
Град(ови) (во 1 град домаќин)
Конечни позиции
Шампиони Gold medal blank.svg  Франција (мажи)
 Норвешка (жени)
Второ место Silver medal blank.svg  Исланд (мажи)
 Русија (жени)
Трето место Bronze medal blank.svg  Шпанија (мажи)
 Јужна Кореја (жени)
Четврто место  Хрватска (мажи)
 Унгарија (жени)
Ракомет на
Летните олимписки игри 2008
Handball pictogram.svg
Турнир
мажи  жени
Екипи
мажи  жени
Пекиншката Национална Сала подготвена за финалните ракометни мечови.

Ракометните турнири на Летните олимписки игри 2008 се одржаа од 9 до 24 август во Олимпискиот Спортски Центар Гиманзиум и Националната Сала. Медали беа доделени во машка и женска конкуренција.

Медалисти[уреди]

Поврзано: Список на Олимписки медалисти во ракомет (мажи) и Список на Олимписки медалисти во ракомет (жени)
Натпреварување Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 Франција (FRA)  Исланд (ISL)  Шпанија (ESP)
Жени
подробно
 Норвешка (NOR)  Русија (RUS)  Јужна Кореја (KOR)

Тимови[уреди]

Французите на подиумот по освојувањето на Олимпискиот турнир на 24 август 2008 година.

Мажи[уреди]

Група A
Група B

Жени[уреди]

Група A
Група B

Наводи[уреди]