Ракомет на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Handball at the
2004 Summer Olympics
Детали за турнирот
Земја домаќин  Грција
Датум 14 август - 29 август
Тимови 22 (од 5 конфедерации)
Град(ови) (во 1 град домаќин)
Конечни позиции
Шампиони Gold medal blank.svg  Хрватска (Men)
 Данска (Жени)
Второ место Silver medal blank.svg  Германија (Men)
 Јужна Кореја (Жени)
Трето место Bronze medal blank.svg  Русија (Men)
 Украина (Жени)
Четврто место  Унгарија (Men)
 Франција (Жени)

Ракометтот на Летните олимписки игри 2004 беше одржан во машка и женска конкуренција со тоа што прелиминарните фази завземаа место во Спортски Павилјон што се наоѓа во Олимпискиот комплекс Фалиро. Натпреварите од четврт-финалето во женска конкуренција се одржаа во Олимписката арена Хелинико каде што подоцна во машка конкуренција се одржа полуфиналето и финалето.

Медалисти[уреди]

Поврзано: Список на Олимписки медалисти во ракомет (мажи) и Список на Олимписки медалисти во ракомет (жени)
Натпреварување Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 Хрватска (CRO)  Германија (GER)  Русија (RUS)
Жени
подробно
 Данска (DEN)  Јужна Кореја (KOR)  Украина (UKR)

Табела на медали[уреди]

 Ранг  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Данска (DEN) 1 0 0 1
 Хрватска (CRO) 1 0 0 1
3  Јужна Кореја (KOR) 0 1 0 1
 Германија (GER) 0 1 0 1
5  Украина (UKR) 0 0 1 1
 Русија (RUS) 0 0 1 1

Тимови[уреди]

Мажи[уреди]

Во машка конкуренција се натпреваруваа дванаесет тимови поделени во две групи.

Поврзано: Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - мажи
Поврзано: Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - Машки екипи

Група A:

Група B:

Жени[уреди]

Во женска конкуренција се натпреваруваа дванаесет тимови поделени во две групи.

Поврзано: Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - жени
Поврзано: Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - Женски екипи

Група A:

Група B:

Кога сите тимови во групата ќе изиграат натпревари меѓу себе во машка и женска конкуренција најдобрите четири тимови од секоја група продолжуваат во четврт-финалето.

Наводи[уреди]

Шаблон:НатпреваринаЛетнитеолимпискиигри2004