Коприварка (пеперутка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пеперутка коприварка)
Прејди на: содржини, барај
Пеперутка коприварка
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Пеперутки
Нерангирано: Палкоантенести
Натфамилија: Пеперутковидни
Фамилија: Шарени пеперутки
Потфамилија: Вилински пеперутки
Племе: Вилински пеперутки
Род: Пеперутки коприварки
Вид: Пеперутка коприварка
Биномен назив
Nymphalis urticae
(Linnaeus, 1758)
Синоними

Aglais urticae, Vanessa urticae

Коприварката (науч. Nymphalis urticae) е добро позната шарена пеперутка која живее во умерените предели на Европа. Истата живее и во градот Њујорк, каде најверојатно е пренесена од Европа.

Овој вид пеперутки често пати се среќава во градините. Гасениците се хранат со коприви, како и некои други шарени пеперутки.

Возрасната пеперутка има впечатлив изглед, со темно тело и црвеножолти крила, со ред сини точки околу задниот раб. Меѓутоа од долната страна крилата им се темно кафени, што им помага да се прикријат при мирување. Во опасност, пеперутката во мирување неднаш ги отвора крилата, прикажувајќи драматична палета на бои. Ова ги исплашува младите и неискусните птици (Stevens 2005).

Корзиканската коприварка (Nymphalis (urticae) ichnusa) е мошне слична; нажалост сè уште не е утврдено дали таа е подвид или посебен вид.

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

  • Stevens, Martin (2005): The role of eyespots as anti-predator mechanisms, principally demonstrated in the Lepidoptera. Biol. Rev. 80(4): 573–588. doi:10.1017/S1464793105006810 (HTML извадок)