Олула де Кастро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Олула де Кастро
Координати: 37°10′ СГШ 2°28′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник
Површина
 • Вкупна 34 км2
Надм. вис. 1.010 м
Население (2005)
 • Вкупно 150 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Олула де Кастро е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди]

Демографски развој на Олула де Кастро помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

189

192 189 180 165 155 150

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди]

  • (шпански) Olula de Castro - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Olula de Castro - Diputación Provincial de Almería