Мишел Роже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мишел Роже

Во служба
Стапил
29 март 2010
Монарх Алберт II
Претходник Жан-Пол Пруст
Лични податоци
Роден(а) 9 март 1949 (1949-03-09) (65 г.)
Поатје, Франција
Партија Независен
Струка Правник
судија

Мишел Роже (фр. Michel Roger), (р. 1949) е сегашен државен министер на Монако.[1][2]

Наводи[уреди]

  1. Мишел Роже, нов Државен министер...“, „Монако Актуалите“, 18 декември 2009 (конс. 31 март 2010). (француски)
  2. Валери преминува на другата страна во историски исчекор“, „Монако Тајмс“, 12 јануари 2010 (конс. 31 март 2010). (англиски)


Политички функции
Претходник
Жан-Пол Пруст
Државен министер на Монако
2010–сега
На должност