Мерсин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мерсин
Mersin
Mersin6666.jpg
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 36°48′0″N, 34°38′0″E

Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
Мерсин
  Mersin
Поштенски број 33xxx
Повикувачки број (+90) 324
Портал http://www.mersin.gov.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мечин Озцан (Републиканска народна партија)
Географија
Население
Население 801.299

Мерсин (турски:: Mersin) е град во јужна Турција. Градот е и главен на покраината Мерсин. Населението на градот е 801.299.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Надворешни врски[уреди]