Мезомеланезиски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мезомеланезиски јазици
Геог.
распростр.:
Папуа Нова Гвинеја, Соломонски Острови
Класификација: австронезиски
Гранки:

Мезомеланезиските јазици се подгрупа на океанските јазици кои се зборуваат на островите во Папуа Нова Гвинеја и на Соломонските Острови.

Јазици[уреди]

Според Базата на осносвни австронезиски зборови од 2008 година[1] оваа група е составена од:

Покрај оваа класификација, постои и подетална:

 (82%) 

југоисточни соломонски


 (58%) 

бвали-витуски


 (84%) 

адмиралски


 (65%) 

новоирски


 (78%) 

неханско-бугенвилски (95%)северозападни соломонски (99%)Билурскиот јазик, кој не е сроден со меланезиските јазици, спаѓа некаде меѓу бугенвилските и северозападните соломонски јазици.

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]