Балиско-витуански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Балиско-витуански јазици
Геог.
распростр.:
Западна Нова Британија, Папуа Нова Гвинеја
Класификација: австронезиски
Гранки:
Ethnologue: 2468-16

Балиско-витуанските јазици се подгрупа на мезомеланезиските јазици од групата на океански јазици од јазичното семејство малајско-полинезиски јазици.

Јазици[уреди]

Во оваа група спаѓаат:

Поврзано[уреди]