Марн ла Кокет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Marnes-la-Coquette map.svg
Париз и внатрешните департмани
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Булоњ-Бијанкур
Општ. заедница нема (2005)
Статистики
Површина1 3,48 км²

Марн ла Кокет (фр. Marnes-la-Coquette) е општина во западните предградија на Париз, Франција. Оддалечена е е 13,1 км од центарот на градот.

Марн ла Кокет бележи највисок приход по домаќинство во Франција, со просек од 81.746 годишно. [1]

Личности[уреди]

Во Марн ла Кокет починале двајца великани на француската наука: