Космос-1661

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-1661
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 18 јуни 1985
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 717,7 минути
Апоапсида 9735 км
Периапсида 615 км
Меѓународна ознака 1985-049A

Космос-1661 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди]

Општи податоци[уреди]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 18 јуни 1985. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-1661 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9735 km, а најмалото на 615 km.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]