Замок Аланија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Замок Аланија
Alanya Kalesi
Општи информации
Град Аланија
Земја Турција
Проектирање и изградба
Клиент Византија

Замокот Аланија (турски: Alanya Kalesi)) е тврдина која се наоѓа во Аланија, Турција. Бил изграден во времето на Византија а дограден во 13 век по освојувањето на градот од страна на селџуците. Денеска е музеј.