Ејвон (река во Нов Зеланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ејвон
Avon River
Ōtakaro

Остави за чамци во Крајстчерч
Извор Ејвонхед
Утока Залив Пегасус преку устието Хиткот
Земји во сливот Нов Зеланд
Должина 14 км (8.7 mi)
Надм. вис. на устието 0 m (0 ft)

Ејвон (англ. Avon River, маор. Ōtakaro[1]) е река во градот Крајстчерч, Нов Зеланд.

На маорски реката се нарекува Отакаро или Путаре камуту. Името Ејвон ѝ го дал Џон Динс во 1848 по реката Ејвон во Фолкерк, Шкотска. Реката тече преку целата година, добивајќи вода од додатни извори. Се влева во Пацификот преку устието близу местото Самнер.

Реката е позната по својот тек во градот Крајстчерч во облик на канал кој е познат по гондолите за изнајмување.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Отакаро - Градски библиотеки на Крајстчерч (англиски)

Надворешни врски[уреди]