Езеро Мањара (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национален парк „Езеро Мањара“
МСЗП - Категорија II (Национален парк)
Национален парк „Езеро Мањара“
Tanzania relief location map.svg
Место регион Аруша, Танзанија
Координати 3°30′ ЈГШ 35°50′ ИГД / 
Површина 325 km²
Основан 1960
Зебри во паркот

Националниот парк „Езеро Мањара“ (Свахили: Hifadhi ya Ziwa Manyara, англиски: Lake Manyara National Park) е национален парк во регионот Аруша, Танзанија. Најголемиот дел од површината на паркот е теснец сместен помеѓу ѕидиштето на јазот Грегори на запад и езерото Мањара на исток. Паркот е познат по своите фламинга.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]