Дејвид Јејтс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Дејвид Јејтс
David Yates.jpg
Јејтс на премиерата на Хари Потер и Редот на фениксот во Л.А.
Роден(а) 1963
Св Хеленс, Мерсејсајд

Дејвид Јејтс (англиски: David Yates) (роден 1963) е англиски филмски и телевизиски режисер, добитник на БАФТА и Еми награди. Тој е најдобро познат по неговата недамнешна работа на Хари Потер филмовите.