Давид Лопез (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Давид Лопез

Лопез на Критериум ду Дофине 2011.
Лични податоци
Цело име Давид Лопез Гарсија
Роден 13 мај 1981 (1981-05-13) (33 г.)
Баракалдо, Шпанија
Висина 1,79 м
Маса 67 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Скај
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачувања
Професионални клубови
2003–2004
2005–2006
2007–2012
2013–
Кафе Баке
Еускалтел-Еускади
Кејс д’Епарњ
Тим Скај
Значајни победи
Трка околу Германија, 1 етапа
Вуелта а Еспања, 1 етапа
Последна промена
4 јануари 2015

Давид Лопез Гарсија (шпански: David López García; р. 13 мај 1981 во Баракалдо) — шпански друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Скај.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Најголема победа во неговата кариера била победата на деветтата етапа на Вуелта а Еспања 2010, планинска етапа со 6 категоризирани искачувања. Лопез се одвоил од водечката група на 3 километри пред крајот, поминувајќи ја целта со предност од шест секунди пред возачот на Ликвигас-Доимо Роман Кројцигер.[2]

Се приклучил во екипата Мувистар Тим во 2007 откако станал професионалец за Еускалтел-Еускади во 2005. Го напуштил Мувистар Тим на крајот на 2012 и му се приклучил на Тим Скај за сезоната 2013.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Source:[3]

2007
2. Субида а Уркиола
3. Краен пласман Трка околу Германија
1. Етапа 5
4. Класика Примавера
6. Краен пласман Париз-Ница
6. Краен пласман Вуелта а Кастилја и Леон
2008
3. ГП Уест-Франција
4. Субида а Уркиола
10. Краен пласман Тур ду Лимусен
2009
3. Субида ал Наранко
7. Краен пласман Рута дел Сол
8. Коле-По де Лоара
2010
1. Етапа 9 Вуелта а Еспања
2011
2. Класика Примавера
6. Краен пласман Вуелта а Бургос
7. Краен пласман Трка околу Баскија
7. Краен пласман Медитеранска трка
9. Краен пласман Критериум Интернасионал
2012
4. Краен пласман Вуелта а Астурија
4. Класика Примавера
8. Краен пласман Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2013
1. Етапа 6 Енеко Тур
3. Краен пласман Трка околу Пекинг
4. Краен пласман Трка околу Британија
5. Јапонски куп

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 40 СО
Jersey yellow.svg Тур СО 51 127 104
Jersey red.svg Вуелта 79 14 42 42 СО

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Лопез додаден на составот на Скај“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 11 септември 2012 (конс. 24 септември 2012).
  2. Вуелта а Еспања 2010: Давид Лопез победи на етапата 9 додека Игор Антон го задржа водството“, „The Telegraph“, Telegraph Media Group Limited 2013, 5 септември 2010 (конс. 1 јануари 2013).
  3. http://www.cyclingbase.com/palcoureurs.php?id=1928&idtitle=1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]