Ваитупу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ваитупу
Vaitupu
—  атол  —
Поглед кон Ваитупу
Карта на Ваитупу од 1931
Ваитупу се наоѓа во Тувалу
Ваитупу
Местоположба во Тувалу
Координати: 7°28′ ЈГШ 178°41′ ИГД / 
Држава Тувалу
Население (2002)
 • Вкупно 1.591 жит.

Ваитупу (тувалуански: Vaitupu) е атол во Тувалу и еден од деветте окрузи на државата. Овој атол е најголем во Тувалу и има вкупна површина од 5,6 километри квадратни. Островот има мочурливи предели, како и мангровни шуми, а опколн е со корален гребен и има голема лагуна.

Острови[уреди]

Ваитупу e атол составен од 9 мали островчиња:

Населени места[уреди]

Единственото село на Ваитупу е составено од две населби: Асау и Тумасеу. Во селото има црква, основно училиште, најмалку една гостинска куќа и пошта.

Туризам[уреди]

На Ваитупу и Тувалу може да се пристигне преку со приватни бродови или преку владините тури од Фунафути. На островот има патеки и гостинска куќа за туристи.

Значајни личности[уреди]

Поврзано[уреди]