Бјерн Лекеманс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бјерн Лекеманс

Лекеманс на Трката околу Фландрија 2009
Лични податоци
Цело име Бјерн Лекеманс
Роден 1 јули 1977 (1977-07-01) (37 г.)
Дерне, Белгија
Висина 1,77 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Аксент Џобс-Ванти
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за класици
Професионални клубови
2000–2001
2002–2004
2005–2007
2009–2013
2014–
Вландерен
Палманс
Давитамон-Лото
Вакансолел
Ванти-Груп Гоберт
Последна промена
15 октомври 2014

Бјерн Лекеманс (холандски: Björn Leukemans; р. 1 јули 1977) — белгиски професионален друмски велосипедист. Во 2008, Лекеманс бил суспендиран поради допинг кога користел вештачки тестостерон.[1] Во 2009 ѝ се приклучил на екипата Вакансолел.

Лекеманс му се приклучил на Ванти-Груп Гоберт за сезоната 2014, откако неговата мината екипа, Вакансолел-ДКМ, се распаднала на крајот на сезоната 2013.[2]

Достигнувања[уреди]

1999
1. Етапа 2 Вуелта а Навара
2. Национално друмско првенство под 23 години
3. Зесбергенпрејс Харелбеке
5. Хаселт-Спа-Хаселт
7. Зелик-Галмарден
9. Флеш Намуроас
2000
1. Етапа 2 Декра Опен Штутгарт
2. Краен пласман Тур де Валони
6. Дуривенкурс Оверејсе
2001
2. ГП Џеф Шеренс
3. ГП СТад Вилворде
5. Зелик-Галмарден
7. Шал Селс-Мерксем
8. Гран при д’Исберг
9. Шелдепрејс
9. Крас Авернас
2002
4. Краен пласман Тур де Валони
5. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
1. Етапа 3
5. Коле-По де Лоара
5. Венендал-Венендал
6. Друивенкурс Оверејсе
2003
4. Трка околу Дренте
5. Брисел-Ингоигем
10. Класик Харибо
2004
1. Етапа 5 Трка околу Белгија
3. ГП Стад Зотегем
4. Трка околу Келн
4. Полинорманд
5. Класика де Алмерија
6. Трка околу Франкфурт
9. Рут Адели
2005
2. ГП Џеф Шеренс
2. ГП де Валони
7. Амстел Голд Рејс
2006
5. ГП д’Увертир ла Марселеза
5. Трка околу Франкфурт
6. Џиро дел Пиемонт
2007
1. Етапа 4 Трка околу Австрија
4. Париз-Рубе
4. Друивенкурс Оверејсе
7. Брабант Пејл
9. Хале-Ингоигем
10. ГП де Валони
2009
3. Ле Самин
4. Брабант Пејл
6. Хале-Ингоигем
7. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 4
8. Трка околу Фландрија
10. Краен пласман Тур ду Лимузен
2010
1. Друивенкурс Оверејсе
2. Дварс дор Вландерен
4. Трка околу Фландрија
4. ГП Џеф Шеренс
6. Краен пласман Трка околу Луксембург
6. Париз-Рубе
6. ГП де Валони
7. Краен пласман Стер Електротур
7. Е3 Прејс Вландерен
7. Брабант Пејл
2011
1. Краен пласман Тур ду Лимузен
1. Етапа 1
1. Друивенкурс Оверејсе
2. Брабант Пејл
3. Краен пласман Трка околу Белгија
3. ГП де Валони
6. Гран при Квебек
7. Трка околу Фландрија
7. Амстел Голд Рејс
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Лиеж-Бастон-Лиеж
2012
1. Друивенкурс Оверејсе
3. ГП де Валони
4. ГП Џеф Шеренс
6. Гран при Монтреал
7. Париз-Бурж
7. Париз-Тур
8. Краен пласман Сиркут де Лорена
2013
1. Друвенкурс Оверејсе
2. Бинше-Шиме-Бинше
3. Брабант Пејл
5. Хестсе Пејл
6. ГП Импанис-Ван Петегем
7. Амстел Голд Рејс
9. ГП д’Увертир ла Марселеза
10. ГП Кантон Аргау
2014
1. Етапа 1 Тур де Лимузен
5. Брабант Пејл
6. Краен пласман Тур де Пикарди
9. Трка околу Фландрија

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]