Афлатоксин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Афлатоксин
(–)-Aflatoxin B1 Structural Formulae V.1.svg
Aflatoxin b1 3d structure.png
Назнаки
PubChem 14403
SMILES
ChemSpider бр. 13758
Својства
Хемиска формула C17H12O6
Моларна маса 312.27 g mol−1
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Афлатоксините се природни микотоксини кои ги произведуваат многу видови од родот Aspergillus, габи, од кои најпознати се видовите Aspergillus flavus и Aspergillus parasiticus. Афлатоксините се токсични и се едни од најканцерогените познати соединенија.[1] По влегувањето во организмот, можат да бидат метаболизирани во црниот дроб во реактивни епоксиди или хидроксилирани во помалку штетен афлатоксин M1.

Наводи[уреди]