Алие (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алие
Allier / Alèir
Извор Централен Масив
Утока Лоара
46°57′34″ СГШ 3°04′44″ ИГД / 
Земји во сливот Франција
Должина 421 км
Надм. вис. на изворот 1.503 м
Прос. истек 140 м³/с
Сливно подрачје 14.321 км²
Липен во вода

Алие (француски: Allier, окситански: Alèir) — река во централна Франција, лева притока на Лоара. Извира во Централниот Масив, источно од Манд во департманот Лозер. Тече на север, па се влева во Лоара западно од градот Невер.

Департмани и населени места по течението[уреди]

Притоки[уреди]

  • Шапору (Л)
  • Сенуир (Д)
  • Алањон (Л)
  • Анс
  • Куз Павен (Л)
  • Дор (Д)
  • Морж (Л)
  • Сјул (Л)
  • Вер (Л)

Екологија[уреди]

Реката Алие е едно од ретките места во јужна Европа каде живее липенот (Thymallus thymallus).[1] Имаат стопанско значење, но и како плен во спортскиот риболов.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

  • Алие — база „Сандр“ (француски)