Адријана Лима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Adriana Lima by David Shankbone.jpg

Адријана Франческа Лима (португалски: Adriana Francesca Lima) — светски познат фотомодел од Бразил. Таа е заштитно лице на компанијата за шминки „Maybeline“ од Њујорк и компанијата за долна облека „Victoria's secret“.

Биографија[уреди]

Адријана Лима е родена на 12 јуни 1981 година во Салвадор, во провинцијата Баија во Бразил. Таа е единствена ќерка на Нелсон Торес и Марија Грасе Лима. Во едно интервју за „Fashion TV“ има изјавено дека има африкански, индијски и швајцарски корени, но во нејзината „Maybeline“ биографија стои дека нејзините корени се француски, португалски, американски и карибски. Кога имала само шест месеци нејзиниот татко ги напуштил неа и нејзината мајка. Долго била дистанцирана од нејзиниот татко, но подоцна се зближила со него затоа што премногу и недостигал.

Кариерата во модната индустрија[уреди]

Адријана својата кариера ја започнала кога имала само 15 години, кога победила на бразилскиот избор на модната агенција “Ford”. Во 1996 година се натпреварувала на светскиот избор на “Ford” супермодели и го освоила феноменалното второ место. Три години подоцна Адријана се преселила во Њујорк каде потпиша договор со модната аген-ција “Elite”. Нејзината кариера доживеа вртоглав скок и наскоро Адријана се најде на насловните страници на магази-ните како “Vogue” и “Marie Claire”. На ревиите има носено модели на познати креатори како што се Vera Wang, Giorgio Armani, Valentino и други. Во 2000 година ја рекламира обле-ката на марката“Guess?”, а се најде и во книгата “A second decade of Guess? Images”(Втора декада од сликите на Guess?).

Во 2001 година се појави кратко во BMW филмот “The Follow” заедно со глумците Мики Рурк, Клајв Овен и Форест Виаткер. Почна интензивно да ја гради својата кариера потпи-шувајќи договори со козметичката куќа “Maybeline” и модни-те марки “bebe”, “Mossimo”, “BCBG” и појавувајќи се на насловните страници на угледните магазини како “Harper’s Bazaar”, “ELLE”, “Vogue”, “GQ”. Бројот на магазинот “GQ” кој излезе во април 2006, а на чија насловна страна се наоѓаше Адријана Лима, беше најпродаваниот број на списание за таа година. Истотака, во 2005 се сликаше за познатиот “Pirelli” календар, а во Италија почна да рекламира мобилни телефони на компанијата “Telecom Italia Mobile”, каде што ја нарекоа Кетрин Зита-Џонс на Италија.

Адријана веројатно е најпозната по нејзината работа за “Victoria’s secret”. Прв пат на “Victoria’s secret” модно шоу се појавува во 1999. Нејзиното најпознато “Victoria’s secret” е тоа во 2003 година, кога таа го отвори. Се има појавено и во неколку ТВ реклами за спомнатата модна куќа, а најпозната е онаа која ја изработи заедно со музичката ѕвезда Боб Дилан во Венеција. Моментално во “Victoria’s secret” колекцијата е позната како “ангел” и е главниот рекламер на овој бренд.

Исто така е заштитно лице на козметичкиот гигант “Maybeline” од Њујорк. Во 2007 година таа е четвртата најплатена манекенка во светот по Кејт Мос, Хајди Клум и Жизел Бундхен, а се вбројува и во најубавите жени на светот. Адријана учествува и во хуманитарната акција “Caminos da Luz”(Патот на светлината) во нејзиниот роден град, каде што потпомага во изградбата на куќи за сиромашните и купува облека за сиромашните деца.

Приватен живот[уреди]

Адријана Лима течно говори три јазика – португалски, англиски и шпански. Во слободно време сака да ги чита романите на нејзиниот омилен писател Габриел Гарсија Маркез. Има речено дека додека била млада се срамела да биде во друштво на момчиња и дека се нема бакнато сè до 17 години. Во интервју за „GQ“ во април 2006 година изјави дека е сѐ уште девица. Нејзина најдобра другарка е Алесандра Амбросио. Тогаш магазинот „GQ“ ја прогласи за „најпопуларна девица во светот“. Во минатото била поврзувана со многу познати личности, а беше во брак 5 години со српскиот кошаркар Марко Јариќ.