Адам Џонсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Адам Џонсон
Adam Johnson
175px
Лични податоци
Роден на 14 јули 1987 (1987-07-14) (27 г.)
Роден во Сандерленд, Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Сандерленд Сандерленд
Број 11
Младинска кариера
Мидлсбро
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2010 Мидлсбро 96 (13)
2006 Лидс Јунајтед (позајмен) 5 (0)
2007 Ватфорд (позајмен) 12 (5)
2010-2012 Манчестер Сити 73 (11)
2012- Сандерленд 16 (3)
Репрезентација
2007-2009 Англија 21 19 (3)
2010- Англија 12 (2)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Адам Џонсон (роден на 14 јули, 1987 година) е англиски фудбалер кој игра за англискиот Премиерлигаш, Сандерленд на позицијата крило. Како продукт на фудбалската академија на Мидлсбро, тој го направил своето деби за клубот на само 17 години во натпревар од Купот на УЕФА. Тој одиграл вкупно 119 натпревари за Мидлзборо, и играл на заем во Лидс Јунајтед и Ватфорд. Во 2010 година тој потпишал за Манчестер Сити со кого станал шампион на Англија во сезоната 2011-12. Но, престојот во Манчестер му поминал повеќе на клупата за резервни играчи отколку на теренот и малата минутажа го натерала да го напушти клубот веднаш по завршувањето на шампионската сезона. Во летото 2012 тој се вратил во својот роден град каде потпишал за Сандерленд за сума од 12 милиони £.

Тој играл за различни возрасни категории за Англија, и има 12 настапи за сениорската селекција.

Надворешни врски[уреди]