Џамија Ахмадија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Ахмадија
2002-07-20 Moschee-Wilmersdorf.jpg
Основни податоци
Место Берлин, Германија
Религија Ислам
Држава Германија
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршено 1928
Карактеристики

Џамијата Ахмадија е џамија која се наоѓа во Берлин, Германија. Оваа џамија била изградена во периодот од 1924 до 1928 година од страна на архитектот К. А. Херман (Hermann). Оваа џамија била разрушена за време на Втората светска вoјна. Во 2007 година била затворена за верниците. Од 2010 година, Џамијата е отворена повторно на редовна основа. Џума намаз: Молитвата место во петок во 13:15 часот.