Ѓумбировидни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ѓумбировидни
Период: 80 мг доцна креда - денес
Ноево перо (Alpinia purpurata) - популарно украсно растение
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Монокотиледони
Нерангирано: Комелиниди
Ред: Ѓумбировидни
Griseb.

Ѓумбировидните (науч. Zingiberales) се ред на цветни растенија, нашироко признаен од таксономите во последните неколку децении. Во него спаѓаат разни позастапени растенија како што се ѓумбирот, кардамомот, куркумата, галангалот и мјогата од фамилијата Ѓумбири и бананата и готварската банана од фамилијата Банани, заедно со марантата од фамилијата Маранти.

Се смета деја Ѓумбировидните настанале заедно со Комелиновидните (Commelinales) пред околу 80 милиони години, во текот на доцната креда.

Класификација[уреди]

Системот APG III (2009) (како и неговите претходници) го признава редот и го става во кладот на комелинидите во состав на монокотиледоните. Ги опфаќа следниве фамилии:

Надворешни врски[уреди]