127 Johanna

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

127 Johanna е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 5 ноември, 1872 година од страна на Paul Henry and Prosper Henry.

127 Johanna
Откривање
Откривач Paul Henry and Prosper Henry
Датум на откривање 5 ноември, 1872
Означувања
Привремено име  
Категорија Главен астероиден појас
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхелион 438.576 Gm (2.932 AU)
Перихелион 385.859 Gm (2.579 AU)
Голема полуоска 412.218 Gm (2.756 AU)
Отстапување 0.064
Орбитален период 1670.707 d (4.57 a)
Просечна
орбитална брзина
17.92 km/s
Средна аномалија 36.831°
Наклон 8.245°
Долж. на
извиш. израсток
31.448°
Аргумент на перихелионот 91.496°
Физички особености
Димензии 122 km
Маса ?×10? kg
Средна густина ? g/cm³
Гравитација на екваторската површина ? m/s²
II вселенска брзина ? km/s
Период на свртување ? d
Албедо ?
Температура ~168 K
Спектрален тип C
Апсолутна величина (H) 8.3

Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]