ФК Престон Лајенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


ФК Престон Лајенс
Logo club preston 006.jpg Полно име Фудбалски Клуб Престон Лајенс
Прекар(и) Лавови, Македонија, Црвени
Основан 1947 (1959)
Терен Б.Т. Конор Резерв,
Резервор
(Капацитет: 8,000 Вклучувајќи 1,000 седишта)
Сопственик Preston Lions Supporters Trust Est 2012
Претседател Зоран Трајчевски
Менаџер Јосип Бискиќ
Лига Државна лига на Викторија С/З 2 Див.
2012 9-то место

Престон Лајенс ФК (англ.: Preston Lions FC) (поранешно Престон Македонија) (англ.: Preston Makedonia) е фудбалски клуб основан од страна на македонски иселеници од Мелбурн, Австралија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]