Устав на Филипините

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Филипини
Coat of arms of the Philippines.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (листа)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Подпретседател (листа)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(листа)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Спикер
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнатo Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хозе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права

други земји
 Портал „Политика“


Уставот на Филипините (Saligang Batas ng Pilipinas на филипински) е најврвниот закон на филипините. За прв пат е употребен по прогласувањето на републиката во 1898. Потоа во 1987,е променет и сега популарно се нарекува "1987 Constitution". Променет беше од поранешната претседателка Корасон Акино во 1986.

Преамбулата: (на англиски)

Од 1898[уреди]

(We, the Representatives of the Filipino people, lawfully covened, in order to establish justice, provide for common defense, promote the general welfare, and insure the benefits of liberty, imploring the aid of the Sovereign Legislator of the Universe for the attainment of these ends, have voted, decreed, and sanctioned the following)

Од 1935[уреди]

Од 1987[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

23 март 1935: Потпишувањето на уставот во присуство на американскиот претседател Френклин Рузвелт и филипинскиот претседател