Синагога Бакиркој

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Синагога Бакиркој
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Религија Јудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски тип синагога
Завршено 1880
Карактеристики

Синагогата Бакиркој (турски:Bakırköy Sinagogu) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Била изградена околу 1880 година .