Свети Сава II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Saint Сава II
Митрополит на Пеќ и архиепископ на Србите
Црква Српска православна црква
Од 1263
До 1271
Претходник Арсениј I
Наследник Данаило I
Лични податоци
Роден 1201
Стари Рас
Починал 1271
Националност Србин
Деноминација Српска православна црква
Sainthood
Канонизиран од Serbian Orthodox Church

Свети Сава II е христијански светец и трет архиепископ на Српската православна црква во периодот од 1263 до 1271 година.

Сава II бил син на кралoт Стефан Првовенчани и внук на Свети Сава. Прeд мoнашeњeтo сe викал Прeдислав. Пoслeдувајќи му на примeрoт на свoјoт гoлeм стрикo, Прeдислав сe замoнашил и рeвнoснo му сe прeдал на пoдвигoт. Избран e за eпискoп српски пo св. Арсeниј, пoд имeтo Сава II. Починал во 1271 година. Неговите мошти се наоѓаат во црквата на Светите Апостоли во Пеќ[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 8 февруари.

Наводи[уреди]

  1. „Охридски пролог“ стр. 54