Ришар Гаске

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ричард Гаске
Richard Gasquet
Gasquet wim07b.JPG
Земја  Франција
Место на живеење Швајцарија
Роден на 18 јуни 1986 (1986-06-18) (28 г.)
Роден во Франција
Висина &100000000000001850000001,85 м
Професионалец 2002
Игра со десна рака
Заработка $5,532,937
Синглови
Победи-порази 332–198
Титули 6
Највисок дострел No. 7 (9 јули 2007)
Моментално место No. 13 (6 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 4R (2007, 2008)
Ролан Гарос 4R (2011)
Вимблдон SF (2007)
УС Опен 4R (2005, 2006, 2010)
Во двојки
Победи-порази 60–46
Титули во кариера 2
Највисок дострел No. 45 (7 април 2008)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 1R (2006)
Ролан Гарос 1R (2002, 2003, 2005)
Вимблдон
УС Опен 1R (2008)
Ажурирано на: 17 мај 2010.

Ричард Гаске (француски: Richard Gasquet) е француски тенисер, роден на 18 јуни 1986. Моментално се наоѓа на тринаесеттото место според АТП листата.

Професионално со тенис започнал да се занимава во 2002 година, и во текот на својата кариера има стигнато до две финални турнири од мастер серијата, на кои бил поразен од страна на Роџер Федерер. Играл и полуфинале на Вимблдон, каде повторно бил поразен од страна на швајцарецот.