Републиканска Народна Партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Републиканска Народна Партија
Cumhuriyet Halk Partisi
Водач Кемал Киличдароглу
Основана септември 7 1919 (1919-09-07)
Штаб Анкара, Турција
Идеологија либерализам
Парламент :
135 / 550
Општини:
499 / 2.919
Мреж. место
http://www.chp.org.tr/
Политика на Турција
Партии
Избори

Републиканска Народна Партија (турски: Cumhuriyet Halk Partisi или скратено CHP) е актуелната партија во Република Турција.

Како главна цел на партијата е членството на Турција во ЕУ.

Наводи[уреди]