Петровден

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Петровденправославен празник што се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. С смета за еден од најголемите празници по Велигден.

Еден од најзначајните настани на Петровден е почетокот на традиционалната Галичка свадба.

Портал „Празници

Шаблон:Празник-никулец