Орибе Пералта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Орибе Пералта
Oribe Peralta
Oribe Peralta.jpg
Лични податоци
Роден на 12 јануари 1984
Роден во Тореон, Мексико
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Сантос Лагуна
Број 24
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2004 Морелиа 2 (0)
2004–2006 Монтереј 64 (11)
2006- Сантос Лагуна 168 (50)
2009 Јагуарес (позајмен) 35 (12)
Репрезентација
2004- Мексико 13 (2)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 14 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 јануари 2011

Орибе Пералта Моронес(мексикански:Oribe Peralta Morones) е мексикански фудбалер кој игра напаѓач во екипата на Сантос Лагуна во Примера Дивизион.Во кариерата двапати во дресот на Сантос Лагуна постигнувал хет-трик против Морелиа на 16-ти мај 2010 во победата на неговиот тим дома од 7-1 и против Пачука на гости во победа од 4-1.

Тој е и репрезентативец на Мексико од 2005-та година и досега има собрано 13 натпревари во дресот со државниот грб и постигнато 2 гола.

Пералта беше дел и од репрезентацијата на Мексико која настапи на Олимписките игри во Лондон 2012 и го освои златниот медал. Токму тој беше стрелец на двата гола во финалето на турнирот против Бразил.

Титули[уреди]

Сантос Лагуна[уреди]

Клаусура (2) : 2008, 2012

Мексико[уреди]

Панамерикански игри: Златен медал 2011

Летни олимписки игри 2012: Златен медал 2012

Надворешни врски[уреди]