Окичоби (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Окичоби

Okeechobee
Macaco

Окичоби  Okeechobee  Macaco - поглед од вселената, септември, 1988
поглед од вселената, септември, 1988
Место Флорида
Координати 26°56′ СГШ 80°48′ ЗГД / 
Главен прилив Тејлор Крик, Кисими
Главен истек Евергледс
Земји во сливот САД
Површина 730 sq mi (1,900 km2)
Прос. длабочина 9 ft (2.7 m)
Макс. длабочина 12 ft (3.7 m)
Водна зафатнина 125 cu mi (

520 km3)

(we think)
Надм. височина на површината 1.227 ft (374 m)
to 1.802 ft (549 m)
Острови Кример, Тори, Рита, Грас, Обсервејшн, Бирд, Хорс, Хог, Игл Беј

Езерото Окичоби — најголем резервоар на слатка вода што ја снабдува „тревната река“ Еверглејдс, иако текот веќе не и е доволно обилен за да го одржи приливот во заливот во Јужна Флорида. Езерото се наоѓа во плитка депресија која некогаш била дел од морското дно, а од јужната страна на брегот е преградено со талог од тресет. Езерото се полни со вода преку реката Кисими и езерото Истокпога. Ова езеро нема истек - водите му течат јужно и се губат во мочуриштата Евергледјс. Од 50-тите години на 20 век, се изградени голем број канали за да бидат пренасочени езерските води за потребите на земјоделството, но и за потребите а туристичките градови по должината на источниот брег на Флорида.[1][2]

Наводи[уреди]

  1. Muller, Peter O. "Lake Okeechobee." World Book Online Reference Center. 2008. 12 Jan. 2008 <http://www.worldbookonline.com/wb/Article?id=ar309640>
  2. http://sofia.usgs.gov/virtual_tour/lakeokee/index.html