Нанчанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нанчанг е главен град на провинцијата Јианкси во Југоисточниот дел на Кина. Градот е познат по прекрасните езера, планини, богата историја и култура. Градот има 3,934,445 жители