Монегашка химна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Hymne Monégasque
македонски: Монегашка химна
нацонална химна на  Монако
Текст Луис Нотари, 1931
Музика Теофил Беландо де Кастро, 1841
Прифатена 1848

Монегашката химна (француски: Hymne Monégasque) е официјална и национална химна на Монако. Текстот на химната бил напишан од Теофил Беландо де Кастро, кој исто така ја создал и музиката на химната во 1841. Во 1931 година, Луис Нотари го сменол текстот на монегашки јазик, и денес само монегашката верзија е официјална. Претходно химната била на француски јазик. Текстот на целата песна е составен од две строфи, но официјална е само едната.

Текст[уреди | уреди извор]

монегашки јазик
A MARCIA DE MUNEGHU / INU NACTIONALE
Despoei tugiù, sciü d'u nostru paise
Se ride aù ventu, u meme pavayun
Despoei tugiù a curù russa e gianca
E stà r'emblèma d'a nostra libertà
Grandi e piciui, r'an tugiù respeta.
Amu ch'üna tradiçiun,
Amu ch'üna religiun,
Amu avüu per u nostru unù
I meme Principi tugiù
E ren nun ne scangera
Tantu ch'u suriyu lüjerà ;
Diu sempre n'agiüterà
E ren nun ne scangera
француски јазик
HYMNE MONÉGASQUE
Depuis toujours, sur notre pays,
Le même drapeau est déployé au vent,
Depuis toujours les couleurs rouge et blanche
Sont le symbole de notre liberté
Grands et petits les ont toujours respectées.
македонски јазик
Национална химна
Засекогаш, во нашата земја,
Едно знаме ветрот го веело
Засекогаш, црвената и белата боја
ги симболизирале нашата слобода.
Големите и малите секогаш ги почитувале ним.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]