Михаел Коларж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Михаел Коларж

Коларж на Четири дена Денкерк 2014
Лични податоци
Цело име Михаел Коларж
Роден 21 ноември 1992 (1992-11-21) (22 г.)
Словачка
Податоци за клубот
Мом. клуб Тинкоф-Саксо
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2012–2013
2014–
Дукла Тренчин-Трек
Тинкоф-Саксо
Последна промена
23 ноември 2014

Михаел Коларж (словачки: Michael Kolář; р. 21 ноември 1992) — словачки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тинкоф-Саксо.[1]

За сезоната 2014, Коларж се приклучил на екипата Тинкоф-Саксо, а претходно возел на екипата Дукла Тренчин-Трек.[1]

Достигнувања[уреди]

2012
2. Челинџ Бен Гирир
5. Јурмала ГП
2013
1. Кошице-Мишколц
1. Бања Лука-Белград
1. Етапа 2 Карпатија Куриер Пат
1. Етапа 3 Трка околу Србија
6. Трофее де л’Аниверсаир

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Два нови членови за Тим Саксо-Банк“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 ноември 2013 (конс. 23 декември 2013).

Надворешни врски[уреди]