Ерленмаер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ерленмаер.

Ерленмаерот е широко употребуван лабораториски прибор кој има рамно дно, конусно тело и цилиндричен врат. Наречен е според германскиот хемичар Емил Ерленмаер, кој го создал во 1861 година.