Гидеон Сундбак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гидеон Сундбак
Gideon Sundback
Роден(а) 24 април, 1880
Смоланд, Шведска
Починал(а) 21 јуни, 1954
Мидвил, Пенсилванија, САД
Почивалиште гробишта „Гриндејл“
Националност Швеѓанец, Американец
Занимање бизнисмен
Познат(а) по измислување на патентот
Сопружник Елвира Аронсон, 1909
Родители Јонас Ото Магнусон Сундбек и Кристина Каролина Класдотер

Гидеон Сундбак (шведски: Gideon Sundback; или Сундбек) (24 април, 1880 – 21 јуни, 1954) бил шведско-американски електроинженер. Најпознат е како изумител на патентот.[1]

Наводи[уреди]

Други извори[уреди]

  • Petroski, Henry The Evolution of Useful Things (Random House of Canada, 1994) ISBN 0-679-74039-2

Надворешни врски[уреди]

  • [1] Слика од американскиот патент (како легално регистриран изум) бр. 1219881