Витоша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Софија со Витоша во позадина

Витоша е висока планина во Бугарија, во непосредна близина на бугарската метропола Софија. Највисок врв е Црни врв со 2290 m надморска височина.

Географиjа, флора, фауна[уреди]

Врвови[уреди]

Туризам[уреди]

Туристичкиот ски-центар "Алеко"

Галериjа[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Природен парк "Витоша"