Василис Торосидис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Василис Торосидис
Βασίλης Τοροσίδης
Torosidis.jpg
Лични податоци
Полно име Василис Торосидис
Роден на 10 јуни 1985 (1985-06-10) (29 г.)
Роден во Ксанти, Грција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Положба одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома
Број 35
Младинска кариера
Ксанти
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2007 Ксанти 76 (3)
2007–2013 ФК Олимпијакос 122 (11)
2013– Рома 15 (1)
Репрезентација
2007– Грција 48 (6)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јуни 2012

Василис Торосидис (грчки: Βασίλης Τοροσίδης) (роден на 10 јуни 1985 во Ксанти) е грчки фудбалер, кој моментално настапува за екипата на Рома во Серија А. Тој игра на позиција десен бек.