Билирубин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Билирубин
Structure of bilirubin.png
Bilirubin-from-xtal-1978-3D-balls.png
Назнаки
CAS бр. [635-65-4]
PubChem 5280352
ChEBI CHEBI:16990
SMILES
InChI
ChemSpider бр. 4444055
Својства
Хемиска формула C33H36N4O6
Моларна маса 584.66 g mol−1
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Билирубин (порано нарекуван хематоидин) е жолчна боја продукт на катаболизам на хемот. Хемот е составен дел на хемоглобинот, главна компонента на еритроцитите. Билирубинот се излачува со жолчката и урината, и покачени нивоа можат да индицираат на поедини болести.