Бакминстерфулерен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бакминстерфулерен
Buckminsterfullerene-2D-skeletal.png
Buckminsterfullerene-perspective-3D-balls.png
Назнаки
CAS бр. [99685-96-8]
PubChem 123591
SMILES
InChI
ChemSpider бр. 110185
Својства
Хемиска формула C60
Моларна маса 720.64 g mol−1
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Бакминстерфулерен е сферна молекула со формула C60. Претставува алотропска модификација на јаглеродот. За прв пат е добиена во 1985 год.