Ацетамид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ацетамид
Acetamide skeletal.svg
Acetamide-3D-balls.png
Назнаки
CAS бр. [60-35-5]
SMILES
ChemSpider бр. 173
Својства
Хемиска формула C2H5NO
Моларна маса 59.07 g mol−1
Густина 1.16 g/cm³
Точка на топење

79-81 °C

Точка на вриење

222 °C

Растворливост во вода 2g/1ml
Штетност
MSDS External MSDS
EU индекс 616-022-00-4
EU класификација Harmful (Xn)
Шаблон:Carc3
R-фрази R40
S-фрази S2, S36/37
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
3
1
 
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Ацетамид е органско соединение од групата на амиди.

Наводи[уреди]